Skala valfri mängd morötter och palsternackor. Dela dem i stavar (se bild) Lägg stavarna i ugnsform.
Ringla över rikligt med olivolja. Peppra. Blanda runt. Strö över flingsalt.
Ställ in i ugnen tills morötterna och palsternackorna är mjuka. 225° i 30-40 min. Vänd runt. Salta och peppra om så önskas efter ca 15 min. Storbiff som syns i bilden hittar ni HÄR
Hej vänner ♥ Det här måste ni testa. En slät het morotssoppa som är riktigt enkel att göra. Den har asiatiska smaker som är så gott så man slevar i sig precis var enda droppe av soppan.
Den är stark! Jag tar alltid 1 tsk cayennepeppar men självklart kan man minska på mängden cayennepeppar om man inte vill ha den riktigt så stark. Smaka och testa er fram är bästa tipset.
Skala och skiva morötter. Skala och hacka lök. Fräs morötter och lök i rapsolja tills de blivit blanka (de ska inte få färg)
Rör ner curry och cayennepeppar efter tycke (1 tsk cayennepeppar blir väldigt starkt och det älskar jag men det är en smaksak) Fräs 1 minut.
Tillsätt vatten, kokosmjölk och buljongtärningar. Koka under lock tills morötterna är mjuka.
Mixa morotssoppan slät med mixer. Smaka av med salt. Mixa lite till tills du är nöjd med smaken. Servera den heta morotssoppan med tex. fantastiska brödet med naturell färskost på.
Tips! Det är fint att dekorera soppan med en liten persiljekvist. Morotssoppan är vegetarisk
Här har jag och Ludwig skivat morötter (ni som följer mig på Instastory fick ju se när Ludwig hjälpte mig i köket) På denna bilden visar jag också vilken kokosmjölk som jag har använt.
Här har vi fräst morötter och lök blankt i rapsolja
Nu har morotssopppan kokat tills morötterna mjuknat. Dags att mixa soppan slät. Har ni ingen mixer (som man använder till tex. smoothie) så kan ni använda en stavmixer istället.
Hej vänner. Dagarna rullar på snabbt här hemma med lille Oscar. Och Ludwig som är hemma med mig ett tag till. Nästa höst börjar Ludwig skolan.
Jag ska fota lite bilder på Oscar och lägga upp här på bloggen, han har varit sjuk ett tag så det har inte varit läge att fota då.
Öroninflammation på bägge öronen. Stackars stackars liten, inte ens 2 månader när en förkylning hoppade på honom. Nu har vi precis avslutat en penicillinkur på honom och han är mycket piggare. Det gick förvånansvärt bra att ge honom penicillinet.
Ludwig tyckte att jag skulle visa er så fint han har ritat på min hand. En lila tuschpenna har han gått loss med.
Har ni börjat få någon julstämning? Flera företag här omkring har bjudit sina anställda på julbord nu och det är jag så avundsjuk på.
Det är verkligen årets höjdpunkt när man får åka iväg med jobbarkompisar på julbord. Egenföretagare som jag är så blir det ju inget julbord om jag inte bokar det själv och några anställda har jag ju inte (än) så det blir väl lite ensamt att sitta på restaurang i ett hörn och äta julbord själv.
Jag får se fram emot julbordet med familjen på julafton istället.