Köttfärssås med bacon

Hej vänner. Idag vill jag tänkte tipsa er om en supergod köttfärssås 😀 I den här köttfärssåsen har jag både champinjoner och bacon som gör att den blir extra god och en skätt balsamvinäger.

Som alltid när man gör köttfärssås så är det bra att låta den småputtra en stund för att få fram smakerna ordentligt, låg värme och allra minst 10 min, gärna längre. Denna varianten av köttfärssås gör vi ofta här hemma och så här gör vi:

KÖTTFÄRSSÅS MED BACON (6 port)

Följ länken för fler köttfärsrecept – 30 recept med köttfärs

Recept

  • 1 paket bacon
  • 1 gul lök
  • 2-3 dl champinjoner
  • 500 g köttfärs
  • 3 vitlöksklyftor
  • 1 burk krossade tomater
  • 2 dl vatten
  • 2 dl vispgrädde
  • 2 grönsaksbuljongtärningar
  • 1 dl chilisås
  • 0,5 dl tomatpuré
  • Salt, vitpeppar och balsamvinäger (ca 1,5 msk)

Gör så här

  1. Klipp bacon rakt ner i stekpannan. Knaperstek. Lägg åt sidan.
  2. Hacka gul lök. Fräs den tillsammans med skivade champinjoner.
  3. Lägg i köttfärs och stek den smulig. Pressa ner vitlök. Lägg i stekt bacon. Tillsätt övriga ingredienser. Rör tills buljongtärningen löser upp sig.
  4. Smaka av med salt, vitpeppar och en skvätt balsamvinäger. Låt köttfärssåsen sjuda i 10 min eller längre. Servera med tex. spaghetti och sallad

Hitta snabbt utan bilder – Lista med kött och köttfärs

Jag klipper alltid bacon rakt ner i stekpannan, det är det allra smidigaste sättet att dela bacon. Här ser ni även hur jag knapersteker baconet. Efter det lägger jag över bacon på en tallrik och låter fettet vara kvar i stekpannan.

Hackad lök och skivade champinjoner. Det fräser jag i fettet som är kvar i stekpannan om det behövs så tillsätter jag lite extra smör.

Sedan får köttfärs också komma ner i pannan och genomstekas. Efter det, i med bacon, vitlök och de övriga ingredienserna. Istället för färska champinjoner går det lika bra med konserverade.

När jag var och handlade igår så köpte jag en jätteburk med tomatpuré. De små tuberna med tomatpuré räcker inte så länge här hemma. Och så är det lite knepigt att få ut allt ur tuben tycker jag. Det står på baksidan att den håller en vecka när man öppnat den så jag kommer att frysa in en stor del av tomatpuréen för att den ska hålla längre.

Jag kommer att lägga den i en fryspåse och platta till ordentligt innan infrysning, då är det lätt att bryta av en bit när man ska använda tomatpuré nästa gång. På bilden här under ser ni köttfärssåsen när den är klar för servering. MYCKET god!

0
39

Banoffee paj

Hurra hurra! Idag är det den 9:e september. Det är ingen vanlig dag för det Wilmas och Oscars födelsedag. Här ser ni Oscar som fyller 1 år och som för första gången smakar på banoffe pie 😀

Väldigt mumsigt tyckte han och kladdigt och kul att äta med både sked och händer. Det är lätt som en plätt att göra denna kolapajen och här kommer min beskrivning:

BANOFFEE PAJ – En underbar kolapaj 😛

Klicka på länken för fler söta pajer – 26 söta pajer

Recept

  • 3/4 paket digestivekex (ca 300 g)
  • 150 g smör
  • 1 burk karamelliserad mjölk (397 g)
  • 2 bananer
  • 3 dl vispgrädde
  • 1 dubbeldaim

Gör så här

  1. Krossa digestivekex (använd tex. mortel) Smält smör och rör ihop med kexsmulorna. Tryck ut i en pajform, på botten och kanterna.
  2. Grädda mitt i ugnen 175° i 10min.Låt svalna.
  3. Bred ut karamelliserad mjölk i pajskalet och fördela ut skivad banan över. Toppa med vispad grädde.
  4. Sprid ut hackad daim över grädden.
  5. Ställ in pajen i kylen minst 1 timme (gärna längre, tex. kan ni göra pajen på förmiddagen och fika den på eftermiddagen)

Hitta snabbt utan bilder – Lista med söta pajer och tårtor

Här ser ni hur jag har tryckt ut kexblandningen i botten och längs kanterna i en pajform, det går även bra att använda en springform. Botten ska nu gräddas i ugnen 175° i 10 min.

Den avsvalnade pajen ska sedan fyllas med färdig kola på burk som kallas karamelliserad mjölk

Karamelliserad mjölk ska inte kokas, den är färdig att smeta ut i pajskalet så fort ni öppnat burken. Skiva ett par bananer och fördela ut i pajen över kolakrämen. 2 stora bananer brukar vara lagom.

Hackad daim på toppen blir krispigt och gott 😛

Hacka den medelgrovt och strö ut överst på pajen. Banoffee pie är galet gott. Ett säkert kort på vilken fest som helst 😀 LYCKA TILL!

0
28

Äppelpaj med daim

ÄPPELPAJ MED DAIM – Denna paj är ett riktigt topprecept 😛

Här finns fler äppelrecept – 23 RECEPT MED ÄPPLE

Recept

  • 5 äpple
  • 3 dubbeldaim
  • 225 g rumsvarmt smör
  • 4 dl vetemjöl
  • 2 dl strösocker
  • 1 tsk vaniljsocker
  • 1 tsk bakpulver

Gör så här

  1. Skala och kärna ur äpple. Dela äpple i bitar. Lägg bitarna i en smord pajform.
  2. Hacka daim grovt. Fördela ut över äppelbitarna.
  3. Elvispa ihop de övriga ingredienserna till en smulig deg. Strö ut över pajen.
  4. Grädda mitt i ugnen 200° i ca 25 min. Servera äppelpaj med tex. vaniljvisp

Ett topprecept på världens godaste äppelpaj

Här hittar du fler söta pajer26 söta pajer

Hitta snabbt utan bilder – Lista med äppelrecept och en Lista med söta pajer och tårtor

3
36