Topping : 3 dl vispgrädde, 2 bananer och 1 dubbeldaim
Gör så här
Smält smör. Vispa ägg och strösocker pösigt. Rör ner vetemjöl, vaniljsocker och kakao i äggsmeten. Rör ner det smälta smöret.
Grädda kladdkakan i smord springform Ø ca 24 cm. Mitt i ugnen 150° i 30 min.
Låt kladdkakan svalna och bli kylskåpskall (förbered gärna dagen innan servering) Vispa grädde och blanda ner skivad banan. Bred ut över kladdkakan. Toppa med hackad daim 😛
Hej vänner ♥ På bilden ser ni en persikopaj som jag och Fanny gjort. Fanny kärnade ur och tärnade persikor och jag körde ihop smeten i matberedaren. Smidigt och snabbt gick det när vi hjälptes åt. Tärna persika är ju helt ärligt inte särskilt kul så det var skönt att ha en hjälpsamt dotter med sig i köket.
När man gör persikopaj så är det bra att välja persikor som har mognat ett tag eftersom man då får fram mer smak. Som lite extra smaksättning i pajen har jag tillsatt kanel och rivet citronskal.
Fyllning: 1 kg persika, 1 msk strösocker, 1 tsk kanel och cironskal
Gör så här
Deg : Tvätta och finriv det yttersta skalet på citronen. OBS! Spara hälften av skalet till fyllningen.
Kör ihop alla ingredienserna till degen i en matberedare. Tryck ut halva degen i en smord pappersklädd ugnsform ca 30×20 cm. Lägg resten av degen i kylen när du gör fyllningen.
Fyllning :Kärna ur och tärna persika. Häll tärningarna i formen över degen. Strö på strösocker, kanel och citronskal (citronskalet som du sparade när du gjorde degen) Blanda försiktigt.
Tag ut degen ur kylen och klicka ut degbitar över persikan.
Grädda mitt i ugnen 200° i ca 40 min. Låt persikopajen svalna. Pudra ev. på florsocker. Servera med tex. vaniljvisp
Fyllning : Apelsin, 125 g rumsvarmt smör, 1,5 dl florsocker och 1 äggula
Gör så här
Chokladbotten : Vispa ägg och strösocker pösigt.
Rör ihop de övriga ingredienserna till chokladbotten. Sikta ner blandningen i äggsmeten. Häll ut smeten i pappersklädd djup ugnsplåt.
Grädda mitt i ugnen 225° i ca 7 min.
Stjälp upp den gräddade chokladbotten på ett sockrat bakplåtspapper. Drag försiktigt bort det pappret som chokladbotten gräddats på. Låt svalna. Gör fyllningen.
Fyllning : Tvätta och finriv det yttersta skalet på en halv apelsin. Pressa ut ca 2,5 msk apelsinsaft. Vispa ihop apelsinskal och apelsinsaft med de övriga ingredienserna.
Bred ut blandningen över chokladbotten. Rulla ihop på valfritt håll. Ställ in i kylen. Skär upp rulltårtan när den är kall.