ANNONS
Integritet på Tailsweep

Lasagne

/

LASAGNE (ca 6 port) – Perfekt till matlådor 😀

Till min lasagne använder jag 18 st lasagneplattor

Hitta snabbt utan bilder – Lista med kött och köttfärs

Köttfärs

  • 700 g köttfärs
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 burkar krossade tomater (500 g/st)
  • 0,5 dl tomatpuré
  • 2 grönsaksbuljongtärningar
  • 1 msk fryst basilika
  • 1 tsk torkad timjan
  • Salt och vitpeppar
  • 1 tsk cayennepeppar

Gör så här

Fräs köttfärsen smulig i en klick smör. Använd en stor stekpanna. Pressa ner vitlök. Rör ner de övriga ingredienserna. Låt köttfärsen småputtra under lock i 30 min.

”Salta och peppra köttfärsen efter eget tycke. Rör runt och kolla så att buljongtärningarna smält ordentligt”

***************************************************************

Ostsås

  • 5+5 dl mjölk
  • 3 dl vispgrädde
  • 150 g smör
  • 1 dl vetemjöl
  • 200 g riven ost (gärna lagrad)
  • Salt och vitpeppar
  • Muskotnöt

Gör så här

Hetta i en stor kastrull upp 5 dl mjölk och vispgrädde under omrörning. Lägg i smöret och låt det smälta.

Vispa i en bunken ihop 5 dl mjölk och vetemjöl tills klumpfritt. Häll sakta ner blandningen i den heta gräddmjölken. Koka upp under omrörning. Sänk sedan värmen och låt sjuda i 5 min.

Smaka av med salt, vitpeppar och riven muskotnöt. Blanda i osten. Rör tills den smält. Låt inte ostsåsen bli för varm när du lagt i osten, då kan den bli grynig.

Bred ut lite ostsås i botten på en ugnsform ca 20×30 cm. Täck med lasagneplattor. Bred på köttfärs. Bred på ostsås och sedan ett nytt lager lasagneplattor.

Varva på det sättet tills lasagneplattorna är slut. Avsluta med köttfärs och ostsås. Tillaga mitt i ugnen 200° i ca 30 min. Låt vila lite innan servering. Servera med tex. vitkålssallad

0
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00