Chokladmjölk : Koka ihop chokladmjölken. Rör. Låt svalna.
Smet :Vispa ihop smör och strösocker. Vispa sakta ner ett ägg i taget.
Blanda ihop vetemjöl, vaniljsocker och bakpulver. Rör ner i smeten. Rör sist ner chokladmjölk.
Grädda i en smord och bröad sockerkaksform. Långt ner i ugnen 175° i 1 timme (kolla med provsticka att sockerkakan är klar) Låt svalna i formen innan ni stjälper upp chokladkakan
Börja med att undersöka om ni valt en bra sockerkaksform. Ni kan känna, bita och slicka på den. Den här formen tyckte Oscar blev bra.
Till vänster i kollaget. En smord och bröad form. Jag har använt ströbröd när jag bröade formen. Till höger ser ni chokladmjölken som ni kokar ihop i steg 1. Chokladmjölken blandas ner i smeten allra sist.
Lite kladd runt kanterna hör liksom till när man bakar sockerkaka. Smeten är galet god, glöm inte att smaka på den.
Denna gången blev min chokladkaka lite randig. Det beror på formen. Det här är min allra saftigaste chokladkaka så testa! Och tryck på gillaknappen (♥) här under om ni tyckte om den.
Hej vänner ♥ Detta är barnens absoluta favorit hemma hos oss. Panerad ostfylld falukorv med potatismos. Jag och Fredrik gillar det också.
Som alltid när man lagar mat med falukorv, välj en korv av god kvalité. Lågprisvarianterna går bort. Dem köper vi inte. En falukorv som är okej att äta rå är en bra falukorv. Lägg några kronor extra och köp en sådan. Här kommer beskrivning på hur ni panerar falukorv :