Tjoho! Hej kompisar ♥ Jag är så glad för idag kan jag ge er ett recept som fått hoppa in i EDITHS BÄSTA Jag fick en idé, jag testade och det blev så galet gott!
Ett nytt brödrecept och jag kallar det för sesamkransar eftersom brödet är format som små kransar och alldeles fulla med sesamfrön. Ljust bröd blir så gott med sesamfrön tycker jag. Sesamfrön kan ni köpa i stora förpackningar. Kolla i hälsokosthyllan i mataffären.
Degen delas i 24 bitar. För att få jämnstora degbitar är det enklast att dela den jästa degen i två delar och sedan dela dem delarna på mitten. Då har ni 4 delar. De fyra delarna delar ni sedan i 6 bitar/del.
Rulla ut varje degbit (ca 25 cm) och följ beskrivningen i kollaget och läs texten ovan.
Koka vispgrädde, strösocker och smör på medelvärme i ca 15 min (rör lite då och då)
Bred ut blandningen på rabarberkakan.
Ställ in i ugnen igen 175° grädda i 10 minuter till. Låt svalna i formen (godast kylskåpskall) Servera rabarberkaka som den är eller med en klick vaniljvisp