ANNONS
Integritet på Tailsweep

Morotssnittar

/

Hej vänner ♥ Nu har kanelmamman bakat igen. Haha ni som följt mig ett tag vet vad jag menar, ni andra får klicka på den rosa länken och läsa.

Vi ska fira Ludwig i helgen så jag håller på att baka lite till kalaset, kolasnittar med morot och kanel gjorde jag idag. Mums för morotssnittar det är smaskigt och särskilt när man gillar kanel väldigt mycket som jag gör. Här kommer receptet :

MOROTSSNITTAR (22 st)

Baka även en MJUK MOROTSKAKA och MOROTSMUFFINS

Recept

  • ½ morot (ca 1 dl riven)
  • 1 tsk kardemummakärnor (mortla)
  • 100 g smör
  • 1 dl strösocker
  • 3 dl vetemjöl
  • 2 tsk vaniljsocker
  • 2 tsk kanel
  • 1 tsk bakpulver
  • 2 msk sirap

Gör så här

  1. Skala och riv morot fint. Mortla kardemummakärnor.
  2. Elvispa i en stor bunken ihop alla ingredienser. Tryck ihop till en deg.
  3. Dela degen i 2 delar. Rulla ut längder lika långa som ugnsplåten. Tryck till lite.
  4. Grädda mitt i ugnen 175° i ca 12 min. Skär de varma länderna i sneda bitar. Låt svalna på plåten.

Hitta snabbt utan bilder – Lista med småkakor

Här har jag elvispat ihop allt till en smulig deg. Sedan går det snabbt och lätt att trycka ihop allt till en stor degboll.

Rulla ut 2 längder. Platta till lite innan gräddning. Det går enkelt att skära morotssnittarna när de är varma. Lycka till.

0

Följ oss på Instagram ♥

@madameedithblogg
© Expressen Lifestyle AB, 105 15 Stockholm Bud: Gjörwellsgatan 30, StockholmTelefon: 08-736 53 00