Inlägget innehåller annonslänkar

40 recept på småkakor

Hej alla härliga bloggläsare ♥ Gillar ni småkakor lika mycket som oss? Hoppas det. Vi älskar småkakor 😛 Mumsmums!

Småkakorna är lättbakade och de är alla våra favoriter. Några innehåller godis och några är kakor som kan man äta både som godis och som en kaka till fikat. Under varje bild finns en länk till recepten Hoppas att ni hittar någon kaka som ni vill testa att baka. LYCKA TILL!

Bästa receptet på spröda drömmar – Drömmar

Tallriken som Melwin har lagt drömmarna på kommer från Cervera. Ni hittar den HÄR

Fantastisk småkaka med kanelsmak – Kolasnittar med kanel

En av mina absoluta favoriter – Lingonrutor

Galet goda som man inte kan sluta äta – Kokosflarn

Supergott som både godis eller kaka till fikat – Kexchoklad

Smidigaste sättet att baka pepparkakor – Skurna pepparkakor

En av de godaste kakor jag vet – Dumlekakor med Noblesse

Godare chokladboll – Chokladbollar med mjölkchoklad

Ett enkelt sätt att baka småkakor med sylt – Skurna syltkakor

Syrliga alldeles fantastiska kolasnittar – Sega citronsnittar

Kärleksmums som goda snittar – Kärleksmumssnittar

Drömmar som smaka pepparkaka – Pepparkaksdrömmar

Extra goda drömmar – Kardemummadrömmar

Familjens favoritkaka – Sega kakor med choklad

En smidig och god julkaka – Tomtecookies

Klassiska lättbakade chokladbollar – Chokladbollar

Klassiska småkakor med kokos – Kokostoppar

En kaka man älskar (väldigt mycket) – Mjölkchokladsnittar

Kaka med äppelsmak – Rulltårta med äppelmos och kanel

Tildes lättbakade favoritkaka – Sega chokladkakor

En snabb och enkel drömkaka – Daimkakor

God som både kaka och godis – Hemgjord bounty

En perfekt kaka till barnkalas – Smartieskakor

Chokladbollar med mintsmak – After Eight chokladbollar

Lättbakad och god småkaka med kakao – Chokladsnittar

Godis i chokladbollar är gott – Chokladbollar med Center

Enklaste och absolut godaste kakan – Snickerskakor

Barnens stora favorit – Nutellabollar

Pepparkakssnittar – Kolasnittar med pepparkakskrydda

Rulltårta med apelsinsmak – Drömrulltårta med apelsin

Seg och god med mycket chokladsmak – Cornflakeskakor

Lättbakat och galet gott – Nougatrutor

Denna kakan älskar jag – Kolaformar

En kaka ni MÅSTE ni testa att baka – Twixkakor

Så goda sega snittar – Kardemummasnittar

Fantastiska snittar med godis – Galet goda ploppsnittar

En klassisk småkaka – Gaffelkakor med havregryn

Kioskbollar som är underbart goda – Havrebollar

Klassisk småkaka fylld med russin – Havrekakor med russin

Enklaste kakan med godis – Havrekakor med Dumle

Vill ni få ännu mer inspiration och härlig läsning så får alla mina bloggläsare testa att läsa över 50 av Sveriges mest populära magasin i appen ARCY. Missa inte det! I 6 veckor är det helt gratis ♥

Erbjudande nedan:

LÄS I 6 VECKOR GRATIS

2
183

Supersnabb hallonkaka

SUPERSNABB HALLONKAKA

Baka med blåbär – VÄRLDSENKEL BLÅBÄRSKAKA

Recept

  • 2 ägg
  • 2 dl strösocker
  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 tsk kanel
  • 2 dl frysta hallon
  • ca 50 g kylskåpskallt smör

Topping : Florsocker

Gör så här

  1. Vispa ägg och strösocker pösigt. Rör ner vetemjöl och kanel. Bred ut smeten i en smord springform Ø ca 24 cm.
  2. Fördela ut frysta hallon över smeten. Hyvla kallt smör med osthyvel. Täck med smör över hela kakan.
  3. Grädda mitt i ugnen 175° i 25-30 min. Låt svalna i kylen. Pudra florsocker över hallonkakan och servera med vispad grädde eller vaniljvisp

Hallonkaka med 3 minuter arbetsinsats

Följ länken för fler mjuka kakor – 35 recept på mjuka kakor

Hej kompisar ♥ Till denna supersnabba hallonkaka kan ni använda frysta hallon. Det är smidigast, ni behöver inte tina hallonen. Om smöret är svårt att hyvla så kan ni ställa in det i frysen en stund, då går det lättare. Använd en osthyvel.

När ni tar ut hallonkakan ur ugnen så kan det finnas smält smör på ytan. Skaka lite på formen så rinner det ner i kakan. Låt kakan stelna i kylen en stund så blir den småseg och alldeles underbart god. Lycka till!

Hitta snabbt utan bilder – Lista med bär och rabarber och en Lista med mjuka kakor

0
33

Kladdkaka med kexchoklad

Hej med ett tips ♥ Jag hade 2 kexchoklad hemma. Vi är 8 personer i familjen och alla var sugna, det blir ju knappt något alls om så många ska dela så jag fick tänka till lite.

Att dela kexchokladen i rättvisa bitar kändes tråkigt, det skulle ju bli så små bitar då när vi är så många. Alla skulle bara bli sugna på mer godis. Lösningen blev att baka en kladdkaka med kexchoklad 😛 Det blev så bra! En enkel kladdig kladdkaka som jag stoppade ner kexchoklad i. Supergott och det räckte gott och väl till hela familjen. Det här blir ett tips från mig.

Hitta snabbt utan bilder – Lista med kladdkakor och en Lista med godis och godiskakor

KLADDKAKA MED KEXCHOKLAD

Testa även att göra egen KEXCHOKLAD

Recept

  • 125 g smör
  • 3 ägg
  • 3 dl strösocker
  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 msk vaniljsocker
  • 5 msk kakao

Fyllning : 2 kexchoklad

Gör så här

  1. Hacka kexchoklad grovt. Lägg åt sidan.
  2. Smält smör. Vispa ägg och strösocker pösigt. Rör ner vetemjöl, vaniljsocker och kakao. Rör ner smält smör.
  3. Grädda i smord springform Ø ca 24 cm. Mitt i ugnen 150° i 30 min. Tryck ner hackad kexchoklad i den nygräddade kladdkakan. Låt stelna i kylen i ca 2 timmar. Servera med vispad grädde och ev. hallon.

2 kexchoklad blev fredagsmys till hela familjen

Jag hackade kexchoklad i grova bitar. När kladdkakan var varm och inte hade stelnat tryckte jag ner bitarna jämnt fördelat i kladdkakan.

Ungefär två timmar hade jag kakan inne i kylen, då blev den perfekt krämig och kladdig. Kexchokladen mår inte bra av att vara för länge i kylen så gör INTE kladdkakan klar dagen innan servering. Cirka 2 timmar i kylen är lagom.

Följ länken för fler kladdkakor – 30 recept på kladdkaka

2
24