Köttfärsomelett
KÖTTFÄRSOMELETT – Enkel vardagsmat till ca 3 pers
Följ länken för fler köttfärsrecept – 30 recept med köttfärs
Köttfärs
- 400 g köttfärs
- Salt och vitpeppar
- 1 vitlöksklyfta
- 0,5 dl vatten
- 1 buljongtärning (kött, kyckling eller grönsak)
- 0,5 dl tomatpuré
- 0,5 msk paprikapulver
Omelett : 4 ägg, 1 dl vispgrädde och 1 krm salt
Topping : Riven ost
Gör så här
- Fräs köttfärsen smulig. Salta och peppra. Pressa ner vitlök.
- Häll på vatten. Lägg i buljongtärning. Hetta upp så tärningen smälter. Rör ner tomatpuré och paprikapulver.
- Vispa i en bunke ihop ägg, vispgrädde och salt. Häll smeten i en smord ugnsform ca 20×30 cm.
- Grädda omelettenmitt i ugnen 200° i 10 min. Tag sedan ut omeletten ur ugnen. Höj till 225°
- Lägg på köttfärsen på omeletten. Toppa med valfri mängd riven ost. Ställ in i ugnen igen. 225° tills osten fått fin färg ca 10 min.
Servera omeletten med tex. tzatziki eller vitlökssås och grönsaker tex. vitkålssallad (det går bra att hoppa över sås om så önskas)
Smidig middag med max 10 min arbetsinsts
Hitta utan bilder – Lista med pasta och pannkakor och en Lista med kött och köttfärs
Hejsan hoppsan med ett väldigt enkelt middagstips. Gillar ni omelett? Jag älskar omelett, dels för att det är gott men det jag tycker är allra bäst med omelett är att det är så smidigt.
Kanske är det till och med den enklaste maten man kan laga. Så kan det faktiskt vara. Toppar ni omeletten med en smakrik och god köttfärs så blir det en ordentlig middag. Man blir mätt, särskilt med grönsaker som tillbehör. MumsMums.. Lycka till med omeletten alla ni som testar detta receptet. KRAM