Inlägget innehåller annonslänkar

Krämig kycklinggryta

Hej med ett nytt recept i kategorin Ediths Bästa ♥ Tilde och jag har tagit fram ett kycklingrecept som vi är sååå nöjda med. I receptet har vi skrivit färskost med smak av vitlök och örter, det finns massor av olika tillverkare av färskost men vill ni använda samma som oss så använder ni philadelpihiaost. Ni kan självklart använda vilket märke ni vill men det var philadelphiaost som vi hade.

Precis som i många andra av våra grytor har vi tillsatt vitlök, det är världens bästa krydda och passar så bra till kyckling. Det var vitlök i färskosten och vi tillsatte ännu mer vitlök genom att pressa ner ett par vitlöksklyftor under tiden vi stekte kycklingen. Åhhh… så gott alltså! Och det doftade ju så gott i köket när vi lagade maten, denna kycklinggrytan måste ni testa.

Tallriken kommer från Cervera. Ni hittar den HÄR

KRÄMIG KYCKLINGGRYTA (ca 5 port)

Här finns fler kycklingrecept – 12 recept med kyckling

Recept

  • 4 kycklingfiléer (ca 1 kg)
  • 2-3 dl champinjoner
  • ½ purjolök
  • 2 vitlöksklyftor
  • 2 dl vatten
  • 1 kycklingbuljong (tärning)
  • 3 dl grädde
  • 200 g färskost (vitlök/örter)
  • Salt och vitpeppar

Gör så här

  1. Skär kyckling i små bitar. Skölj och skiva champinjoner och purjolök.
  2. Bryn kyckling och champinjoner i smör. Pressa ner vitlök. Rör ner purjolök. Fräs lite.
  3. Häll på vatten. Hetta upp. Lägg i kycklingbuljong och låt smälta.
  4. Rör ner grädde och färskost. Låt småputtra tills kycklingen är helt klar. Smaka av med salt och vitpeppar. Servera med pasta eller ris och sallad.

Snabb enkel och alldeles underbart god kycklinggryta

Hitta snabbt utan bilder – Lista med kyckling

En krämig och god kycklinggryta som vi kommer att laga många gånger här hemma. Hoppas att ni blir sugna på att testa. KRAM

0
25

Inlägget innehåller annonslänkar

Havrerutor i långpanna

Hej vänner ♥ Idag ska ni få världens bästa fikatips av mig. Med endast 3 minuter arbetsinsats fixar ni den godaste ”segkakan” man kan tänka sig. Knäckiga och goda havrerutor som är lätta att baka i långpanna (många rutor blir det)

Smält smör och rör ner de övriga ingredienserna och så in i ugnen i en djup plåt. Efter en kvart är det klart. Vill ni inte skära havrekakan i rutor så kan ni skära den i tex. stavar eller trekanter eller stansa ut cirklar eller hjärtan. Havrerutor i olika former är fint att servera till glass.

HAVRERUTOR I LÅNGPANNA (ca 30 st)

Följ länken för fler kakor – 40 recept på småkakor

Recept

  • 200 g smör
  • 2 dl strösocker
  • 6 dl havregryn
  • 1,5 tsk bakpulver
  • 3 msk vetemjöl
  • 3 msk ljus sirap

Gör så här

  1. Smält smör. Drag kastrullen åt sidan. Rör ner de övriga ingredienserna.
  2. Tryck ut degen i en långpanna 30×40 cm (klä ev. med bakplåtspapper först)
  3. Grädda mitt i ugnen 175° i ca 15 min. Låt svalna lite. Skär i rutor eller i valfri form. Servera som en kaka att äta med handen eller servera havrekakan med glass.

Hitta snabbt utan bilder – Lista med småkakor

Här ser ni hur jag har tryckt ut den knäckiga smeten (med handen) i en djup ugnsplåt. Det blir ett mycket tunt lager smet. Använd bakplåtspapper om era plåtar kräver det.

Mina havrerutor har fått stor spridning på Instagram. Nedan länkar jag även till 5 andra recept som är populära från min Instagramsida.

  1. SAFFRANSKAKA MED HAVRETOSCA
  2. MÖRDEGSKAKOR MED KOKOSKOLA
  3. PIZZASALLAD
  4. GRÖTBULLAR
  5. VARM SMÖRGÅSTÅRTA PÅ HÖNÖKAKA

De knäckiga havrerutorna blir alldeles fantastiskt goda. Lägg lite bakpapper mellan kakorna så går de jättebra att frysa in. Lycka till! KRAM

Kanske gillar du även detta

Fler recept och följ mig i sociala medier

Det här innehållet kan inte visas på grund av dina cookie-val. Du behöver ändra dina inställningar för att se det.

4
460

Hitta världens godaste vitlöksbröd

Hej vänner.

Idag kör vi ett ”hittarecept” Har ni testat att baka mitt långpannebröd med vitlök? Det är ett av mina bästa brödrecept i hela bloggen tycker jag, ni som har bakat det, håller ni med mig? Receptet har jag lagt i kategorin Ediths Bästa (där hamnar alla mina topprecept)

Jag älskar detta vitlöksbrödet och har ni inte provat att baka det så tycker jag att ni ska göra det ♥ Jag lägger en länk till receptet nedan. KRAM

Recept: VITLÖKSBRÖD

0
23