Crepes med kräftstjärtar

Alltså hur gott? Ja, idag säger jag hej med en av mina stora matfavoriter. När vi får pannkakor över så brukar jag göra crepes med olika fyllningar, inte olika fyllningar på en och samma gång utan jag menar att jag gör lite olika fyllningar varje gång som jag gör crepes. När jag får pannkakor över efter middagen. Jag använder det som finns hemma och testar mig fram. Det är kul att ta fram nya recept. Särskilt eftersom jag driver en matblogg 😀

Fyllning med kräftstjärtar är nog den allra godaste av alla de som jag testat fram. Har jag pannkakor i frysen och vill laga något extra gott så köper jag hem creme fraiche och kräftstjärtar och gör kräftcrepes (supergott och superenkelt) Perfekt till fredagsmyset.

Vi har ofta pannkakor (rester) i frysen och då är det smidigt att använda det men det går självklart lika bra att använda nystekta pannkakor eller köpa färdigstekta i matbutiken. Där brukar det finnas både frysta och kylda. Använder ni frysta pannkakor så låt dem tina innan ni lägger på fyllningen. Så här enkelt gör ni crepes med kräftstjärtar :

CREPES MED KRÄFTSTJÄRTAR (6 st)

Stek ½ sats pannkakor – RECEPT HÄR

Eller använd rester eller köpta pannkakor

Recept

  • 6 pannkakor
  • 1 burk kräftstjärtar i lag
  • 3 dl creme fraiche
  • 0,5 dl hackad dill
  • 1 tsk citronpeppar
  • Salt och vitpeppar

Topping : Riven ost

Gör så här

  1. Låt kräftstjärtarna rinna av.
  2. Rör ihop kräftstjärtar, creme fraiche, dill och citronpeppar. Smaka av med salt och vitpeppar.
  3. Fördela ut kräftröran på pannkakorna. Rulla ihop. Lägg crepes i en ugnsform. Strö på valfri mängd ost.
  4. Gratinera mitt i ugnen 200° tills fin färg (ca 15 min) Servera med en sallad.

Fyllning med kräftstjärtar är godast

Hitta utan bilder – Lista med pasta och pannkakor och en Lista med fisk och skaldjur

Kräftstjärtar, creme fraiche och kryddor. Det är allt ni behöver för att göra denna enkla och goda fyllningen. Med färdigstekta pannkakor blir det en riktig snabbmat. Det tar ett par minuter att fixa resten sköter ugnen.

Lägg de ihoprullade pannkakorna i en ugnsform. Strö på ost och låt sedan hoppa in i ugnen tills fin färg.

Kräftcrepes är verkligen så gott! Som vardagsmat, till helgen, i matlådan eller att äta kalla på picknick, det är också gott. Lycka till alla ni som vill testa detta receptet. Stor kram från mig 😀

0
27

Limerutor

Hej kompisar ♥ En fråga som jag fått från flera av er läsare är om man kan baka min citronkaka med mördeg även med lime. Självklart kan man det. Allt med citron kan man byta mot lime, citronkakan kan man egentligen kalla för citruskaka istället om man vill för det är själva citrussmaken som gör den så fantastiskt god.

Ja förra gången bakade jag kakan med citron och denna gången bakade jag den med lime istället. Favoritkakor bakar man ju ofta! Barnen har sommarlov nu och de ville att vi skulle göra en liten sommarfika idag. Så här kommer receptet på citronrutorna nu men denna gången som limerutor 😛

Följ länken för fler kakor – 40 recept på småkakor

LIMERUTOR (skär upp i valfria stora bitar)

Baka även KEY LIME PIE och LIMEMUFFINS

Fyllning

3 ägg

2 dl strösocker

0,5 dl vetemjöl

1 msk vaniljsocker

2 stora lime

Mördeg : 150 g smör, 3 dl vetemjöl, 0,5 dl strösocker och 1 msk vaniljsocker

Gör så här

  1. Mördeg : Arbeta ihop alla ingredienserna till mördegen. Tryck ut degen i en smord ugnsform ca 30×20 cm.
  2. Grädda mitt i ugnen 200° i 15 min.
  3. Fyllning: Vispa för hand ihop ägg och strösocker. Vispa för hand ner vetemjöl och vaniljsocker.
  4. Finriv det yttersta skalet på limefrukterna. Pressa ut limesaft (ca 3/4 dl) Rör ner i fyllningen och häll sedan fyllningen över mördegen.
  5. Grädda klart mitt i ugnen 200° i 12-13 min. Limekakan ska vara krämig men inte rinnig. Låt stelna i kylen. Servera som en kaka att äta med handen eller som en dessert med vispad grädde.

Favoritkakor bakar man ofta!

Hitta snabbt utan bilder – Lista med småkakor och en Lista med desserter

Här ser ni att det är precis samma kaka som citronrutorna fast denna gången med lime. En limekaka helt enkelt. Det går åt 3/4 dl limesaft. Jag fick tag på stora limefrukter i matbutiken, det blev precis lagom. Om limefrukterna är små så kan ni behöva använda 3 stycken lime istället.

Limekakan är vääääldigt god precis som citronkakan. Jag älskar citrussmak och hoppas att ni också gör det. Denna gången gjorde vi kakan extra festlig och fikade den med en klick vispad grädde. Som en liten dessert blev det.

Hoppas att ni blir sugna på att testa att baka denna kakan med lime. Testa gärna att byta citron mot lime i fler av recepten ni har där hemma. Det är kul att experimentera i köket. KRAM

0
17

Smördegspiroger med skinka

Hej vänner ♥ Enkelt och gott, det gillar jag. Och smördegspiroger är precis det, enkelt och verkligen så gott! Brukar ni laga det? Jag gör piroger med alla möjliga olika fyllningar och idag tänkte jag tipsa er om denna med skinka och champinjoner.

Till skinkpiroger är det supergott att servera gräddfilssåsen som jag tipsade er om förra veckan. Den med endast 2 ingredienser. Kommer ni ihåg? Ni ser gräddfilssåsen på bilden tillsammans med pirogerna. Har ni en rulle smördeg hemma så måste ni passa på att testa detta 😀 Smördegspiroger är så gott!

SMÖRDEGSPIROGER MED SKINKA (8 st)

Gör även en PIZZARULLE PÅ PIZZAKIT

Recept

  • 1 gul lök
  • 120 g rökt skinka
  • 1 konserv skivade champinjoner
  • Salt och vitpeppar
  • 3 dl riven ost
  • 1 rulle kyld smördeg

Topping : Ägg

Gör så här

  1. Skala och hacka gul lök. Lägg löken i en stekpanna. Klipp skinka rakt ner i stekpannan. Lägg ner champinjoner. Fräs allt i smör tills löken mjuknat. Salta och peppra. Låt svalna. Blanda ner osten.
  2. Skär smördegen i 8 rutor. Fördela ut skinkröra på smördegen. Vik ihop till trekanter. Stäng ihop kanterna med en gaffel (se bild nedan) Pensla med uppvispat ägg.
  3. Grädda mitt i ugnen 200° tills fin färg (15-20 min) Servera skinkpiroger med tex. sallad och gräddfilssås

Smördegspiroger är så gott!

Hitta snabbt utan bilder – Lista med övriga bröd

När fyllningen har svalnat blandar ni ner riven ost. Klicka sedan ut en liten hög fyllning på varje smördegsruta. Smördegen skär ni enkelt i ett rutmönster med en pizzaskärare.

Använd en gaffel för att trycka ihop kanterna på pirogerna. Pensla sedan smördegen med uppvispat ägg och grädda smördegspirogerna i 200° tills fin färg.

Osten smälter under gräddning och blir härligt krämig och god. Detta är piroger med få ingredienser som ger massor av smak.

Smördegspiroger passar perfekt att ta med på utflykten, tex. till stranden. Lägg lite aluminiumfolie runt dem så håller de sig lagom varma. Pirogerna passar även jättebra till lunch och på buffé. Lycka till och stor kram!

0
73