Inlägget innehåller annonslänkar

Chokladrulltårta med mockakräm

Hej vänner, så roligt att ses ♥ Här är min lille kompis i köket hemma (igen) Alltså det är inte många dagar han går på förskolan. Enligt schemat går Oscar 15 timmar/vecka men nu när vi alla måste vara extra noga vid förkylningar (pga pandemin) så är han hemma väldigt ofta. Att vara lite snorig innebär för det mesta att barnen måste stanna hemma en hel vecka. En vecka eller två symptomfria dagar är det som gäller vid förkylning. Yngre barn testar man inte här där vi bor.

Ja hur som helst så har vi haft en mysig dag och bakat chokladrulltårta med mockakräm. Det är mums! Här kommer receptet :

Följ länken för fler kakor – 35 recept på mjuka kakor

CHOKLADRULLTÅRTA MED MOCKAKRÄM

Baka även en mycket god RYTTARKAKA

Recept

  • 3 ägg
  • 1,5 dl strösocker
  • 0,75 dl potatismjöl
  • 2 msk kakao
  • 1 tsk bakpulver

Mockakräm : 100 g smör, 2 dl florsocker, 1 msk vaniljsocker och 3 msk kallt starkt kaffe

Gör så här

  1. Vispa ägg och strösocker pösigt. Rör ihop potatismjöl, kakao och bakpulver. Sikta ner blandningen i smeten. En fin mjölsikt med trähandtag hittar ni på Cervera HÄR
  2. Bred ut smeten i en pappersklädd djup ugnsplåt, ca 30×40 cm. Grädda mitt i ugnen 250° i ca 5 min.
  3. Stjälp upp chokladbotten på ett sockrat bakplåtspapper. Drag bort det pappret som botten gräddats på. Låt svalna.
  4. Elvispa ihop mockakrämen. Bred ut på chokladbotten. Rulla ihop. Låt stelna i kylen. Skär rulltårtan i valfritt antal skivor.

Hitta snabbt utan bilder – Lista med mjuka kakor

Ovan visar jag ett par bilder som jag fotade under arbetets gång. Tänk på att rulla ihop rulltårtan ganska hårt i början, då får ni fina skivor som håller ihop bra.

Smaskigt och gott med en klassisk drömrulltårta med mockafyllning. Ju starkare kaffe ni använder desto tydligare kaffesmak får kakan. Lycka till! KRAM

0
40

Varma mackor med kantarellstuvning

Hej kompisar med världens godaste kantarelltoast 😛 Gillar ni varma mackor med kantarellstuvning på toppen? Jag älskar det, det är ju så gott! Att plocka kantareller däremot älskar jag inte men kan ni tänka er, kantarellerna som vi gjorde stuvningen av denna gången har vi fått. En väldigt oväntad gåva som vi uppskattade så mycket, någon hade plockat mycket kantareller och ville dela med sig av dem till oss. Så gulligt!

Jag gör kantarellstuvning på samma sätt som jag gör champinjonstuvning. Det blir alltid bra att göra svampstuvning på en bottenredning så beskrivningen på det får ni av mig nedan.

VARMA MACKOR MED KANTARELLSTUVNING (8-9 st)

Laga även goda CREPES MED KRÄFTSTJÄRTAR

Recept

  • ca 250 g kantareller
  • 0,5 dl vetemjöl
  • 2 dl mjölk
  • 3 dl vispgrädde
  • Salt och vitpeppar
  • 8-9 st formbröd

Gör så här

  1. Rensa kantarellerna och dela ev. i mindre bitar. Läs rensningstips nedan. Fräs kantarellerna på hög temperatur i en rejäl klick smör (ca 25 g) tills vätskan är borta. Drag kastrullen åt sidan. Rör ner vetemjöl.
  2. Tillsätt mjölk och vispgrädde. Värm upp under omrörning tills stuvningen tjocknar. Salta och peppra.
  3. Låt stuvningen vila en stund så att den tjocknar lite till.
  4. Fördela ut kantarellstuvning på bröden. Ställ in i ugnen 225° tills fin färg (ca 10 min)

Världens godaste kantarelltoast

Hitta snabbt utan bilder – Lista med stuvning, såser och röroroch en Lista med soppor, potatis & grönsaker

Så här enkelt rensar jag kantareller: Tag bort stora ”skräpbitar” från kantarellerna tex. pinnar och blad. Häll vatten i en stor bunke. Rör ner några matskedar potatismjöl.  Lägg ner kantareller i vattnet. Låt vila i ca 10 min. Rör runt lite då och då. Skölj sedan av svampen.

En rejäl klick smör får fräsa tillsammans med svampen tills all vätska är borta. Kantarellerna kommer att krympa en del av värmen.

Hitta fler recept utan bilder – Lista med övriga bröd

Gör en bottenredning och låt sedan den varma stuvningen svalna (så att den tjocknar lite till) Stuvningen får inte vara för tunn när man använder den till varma mackor. Den ska vara ganska tjock så att den stannar kvar på mackorna under tillagningen i ugnen.

När brödet har blivit lite hårt i kanterna och stuvningen har fått färg så är kantarellmackorna klara.

Mums mums så gott! Varma mackor är alltid gott och särskilt gott till fredagsmys tycker jag.

Hoppas att ni blir sugna på att testa att göra dessa kantarelltoast, det går jättebra att byta kantareller mot champinjoner om så önskas. Tryck gärna på ♥ här under om ni tycker om detta receptet. KRAM

1
98

Då var vi med i tidningen

Hej vänner ♥ Här kommer några bilder som jag har flyttat över från min allra första blogg. Det är några år sedan som jag fotade bilderna och det ser man ju tydligt på barnen, däremot inredningen är inte så olika mot hur det ser ut nu. Några detaljer lite här och där har vi ändrat men stilen är densamma. På första bilden ser ni Tilde.

När jag tog dessa bilder så både bloggade jag och förberedde för ett ”hemma hos” som jag skulle ha med i en nyhetsbilaga. Jag har genom åren fått frågan om att vara med i olika tidingar, jag har nästan varje gång tackat nej men denna gången sa jag ja för att jag skulle fota bilderna själv.

Tilde var med och fixade inför bilderna.

Denna bilden fotade jag nog vid ett annat tillfälle, då hade vi andra stolar i köket.

Detta var en av bilderna som var med i tidningen. Jag minns inte helt säkert nu men det var antingen expressens eller aftonbladets söndagsbilaga. Ludwig, Wilma och Melwin slår in julklappar i köket.

Här hittade jag en bild på några frallor också, receptet har försvunnit.

Är det kanske någon av er som har följt mig länge som har receptet sparat? Det skulle vara jättegulligt om ni ville skickade det till mig i så fall. Då kan jag lägga upp det här inne i bloggen.

Här har vi goa Fanny. Soffan har vi fortfarande kvar men nu med ett ljusblått överdrag. Bordet är svartmålat nu och korgstolen har tyvärr gått sönder. Detta är flera år sedan och jag tyckte att det var roligt att både se bilderna själv igen och att flytta in dem hit så att ni också kunde få se dem ♥ KRAM

4
20