Sockerkaka med mjölkchoklad

Här kompisar kommer ännu ett tips på vad ni kan baka av picknickkakan. Jag har tidigare tipsat er om 3 varianter av picknickkakan HÄR och HÄR och HÄR

Denna gången har jag fyllt kakan med grovt hackad mjölkchoklad mums så gott alltså! En sockerkaka med en tjock smet går jättebra att fylla med chokladbitar. Detta måste ni testa ♥

Följ länken för fler kakor – 35 recept på mjuka kakor

SOCKERKAKA MED MJÖLKCHOKLAD

Baka även bountyrutor och strösselrutor och havrerutor

Recept

  • 50 g smör
  • 1,5 dl strösocker
  • 1 ägg
  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 1 dl filmjölk (eller naturell yoghurt)
  • 200 g mjölkchoklad

Gör så här

  1. Evispa ihop smör och strösocker. Vispa sedan ner ägget.
  2. Rör ihop vetemjöl och bakpulver. Blanda ner i smeten. Rör sist ner filmjölk och grovt hackad mjölkchoklad.
  3. Bred ut smeten i en smord och pappersklädd ugnsform ca 30×20 cm. Formen jag använde ser ni i detta receptet.
  4. Grädda långt ner i ugnen 175° i 20-25 min. Skär kakan i valfria stora rutor. Pudra ev. florsocker över kakan innan servering.

Hitta snabbt utan bilder – Lista med mjuka kakor

Tryck gärna på ♥ nedan om ni tycker om detta receptet. KRAM

Kanske gillar du även detta

Fler recept och följ mig i sociala medier

0
54

Picknickkaka med sockertopp

Hej vänner ♥ Alltså picknickkakan är vår största favorit här hemma just nu. Den är så lätt att baka och blir så saftig och jättegod (!!!) Har ni testat? Jag har tidigare tipsat er om 2 varianter av picknickkakan HÄR och HÄR

Idag ska ni få recept på en ny variant av picknickkakan som jag kallar för picknickkaka med sockertopp. Efter att kakan gräddats i 15 minuter så toppar jag den med en sockrig blandning. Sedan gräddar jag klart den tills sockret stelnat. Så gott och festligt blir det 😛

Följ länken för fler kakor – 35 recept på mjuka kakor

PICKNICKKAKA MED SOCKERTOPP

Baka även bountyrutor och strösselrutor och havrerutor

Recept

  • 50 g smör
  • 1,5 dl strösocker
  • 1 ägg
  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 1 dl filmjölk (eller naturell yoghurt)

Sockertopp : 15 g smör, 1,5 msk vispgrädde och 0,75 dl strösocker

Gör så här

  1. Vispa med elvisp ihop smör och strösocker. Vispa sedan ner ägget.
  2. Rör ihop vetemjöl och bakpulver. Blanda ner i smeten. Rör sist ner filmjölken.
  3. Bred ut smeten i en smord och pappersklädd ugnsform ca 30×20 cm. Formen jag använde ser ni i detta receptet.
  4. Grädda mitt i ugnen 175° i 15 min. Tag ut kakan och sänk ner ugnsgallret.
  5. Mosa ihop ingredienserna till sockertoppen. Bred ut blandningen på den varma kakan.
  6. Grädda klart kakan långt ner i ugnen 175° i 10-15 min. Låt kallna. Skär sedan den mjuka kakan i valfria stora rutor.

Picknickkaka med sockertopp är gott!

Hitta snabbt utan bilder – Lista med mjuka kakor

Medan sockerkakan gräddas i ugnen mosar ni ihop sockertoppen.

Efter att kakan gräddats i 15 min så tar ni ut den ur ugnen och toppar kakan med sockerblandningen. Ställ sedan in kakan i ugnen igen men längre ner i ugnen denna gången. Efter 10-15 min är kakan klar.

Tycker ni om detta receptet så tryck gärna på ♥ nedan. KRAM


Kanske gillar du även detta

Fler recept och följ mig i sociala medier

0
40

Inlägget innehåller annonslänkar

Kakor med kanel

Hej kompisar ♥  Jag Ä L S K A R kakor med kanel. Gör ni också det? I så fall vill jag tipsa er om att toppa vanliga kolakakor eller kolasnittar om ni hellre vill kalla dem för det det, med kanel. Då får ni världens godaste kanelkakor mmm… så goda!

Enkelt men så väldigt mycket extra gott! Haha ja jag vet inte hur jag fick till texten där men jag vill så klart få er att testa att baka de goda kanelsnittarna. Jag skriver in receptet här på bloggen idag under bilderna nedan och receptet finns även längre bak i receptarkivet.

Sist jag tipsade er om en kanelkaka så var det ju Fredriks goda kakor. Minns ni? Den mjuka goda picknickkakan med kanel. Den får ni inte heller missa att baka – RECEPT HÄR

Följ länken för fler kakor – 40 recept på småkakor

KAKOR MED KANEL (ca 20 st)

Mer med kanel : picknickkaka och kladdkaka och bullekaka

Recept 

  • 100 g smör
  • 1 dl strösocker
  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 msk vaniljsocker
  • 2 msk sirap
  • 1 tsk bakpulver

Topping : Kanel

Gör så här

  1. Elvispa ihop smör, strösocker, vetemjöl, vaniljsocker, sirap och bakpulver. Tryck ihop till en deg.
  2. Dela degen i 2 delar. Rulla ut 2 längder så långa som ugnsplåten. Lägg längderna på plåten. Platta till lite och strö på valfri mängd kanel.
  3. Grädda mitt i ugnen 175° i ca 12 min. Skär de varma längderna i sneda bitar. Låt kallna så blir kakorna sega.

Världens godaste kakor med kanel

Hitta snabbt utan bilder – Lista med småkakor

Så gott med kanel på toppen av kakorna. Och lättbakat precis som vi gillar!

Den fina tallriken hittar ni på Cervera HÄR

Platta till längderna lite och strö på valfri mängd kanel. När kakan är färdiggräddad skär ni direkt upp den i sneda bitar.

Tryck gärna på ♥ nedan om ni tycker om detta receptet. Det gör mig så glad! KRAM

Kanske gillar du även detta

Fler recept och följ mig i sociala medier

0
53