Inlägget innehåller annonslänkar

Hasselbackspotatis med vitlök och parmesan

Hej kompisar ♥ Så här såg det ut på våra tallrikar idag. Jag plockade fram några kycklingfiléer från frysen, skivade och stekte dem. Till kycklingen åt vi hasselbackspotatis med vitlök och parmesan och bearnaisesås (köpt i mataffären)

Hasselbackspotatis med vitlökssmak toppad med parmesanost är såååå gott (!!!) smakrikt och dundergott! Mmmm… Jag lägger in en beskrivning på hur jag gör potatisen här på bloggen och hoppas att ni blir sugna på att testa 😀

Hitta utan bilder – Lista med soppor, potatis & grönsaker

HASSELBACKSPOTATIS MED VITLÖK OCH PARMESAN

Gör även potatisrosor och potatis i smördeg

Recept

Beräkna 2-3 potatisar/port

  • 8 jämnstora potatisar (fast sort, ganska stora)
  • 50 g smör
  • 3-4 vitlöksklyftor
  • Salt och vitpeppar

Topping : parmesanost (finriven) + smör

Gör så här

1. Skala potatisen. Torka den torr. Skär potatisen i tunna skivor men behåll botten hel (skär alltså inte helt igenom)

2. Smält smör. Pressa ner vitlök. Blanda runt potatisen i vitlökssmöret.

3. Salta och peppra mellan skivorna och på potatisen. Lägg potatisen med snittytan upp i en ugnsform. Häll på det sista smöret från kastrullen.

Ugnsformen på bilden hittar ni på Cervera HÄR

4. Tillaga mitt i ugnen 225° i 15 min.

5. Tag ut potatisen ur ugnen. Snurra runt potatisen i smöret som ligger på botten i ugnsformen. Salta och peppra. Strö på parmesanost.

6. Tillaga potatisen i ugnen igen 225° i 15 min.

7. Tag ut potatisen ur ugnen. Lägg på en klick smör på varje potatis. Strö på mer parmesanost. Salta och peppra (och ev. flingsalt)

8. Tillaga potatisen klar mitt i ugnen 225° (tills potatisen är mjuk)

Hasselbackspotatis är gott till det mesta. Till tex. grillad/stekt kött/fågel/grönsaker. Det går bra att salta och strö på mer parmesan på potatisen innan servering.

Finriven parmesanost använder jag. Parmesan går ersätta med ströbröd om så önskas. KRAM

0
63

Blinkande skor

Tjolahoppsan, det kom ett paket till Oscar igår ♥ Han har pratat om blinkade skor så länge så i helgen när jag jag skulle beställa nya kläder på Boozt så passade jag på att klicka hem en överraskning till honom.

Blinkande skor med Batman 🙂


De passade perfekt, skor kan ju vara lite klurigt att beställa på nätet, speciellt till barn, deras fötter växer ju så mycket och fort.

Blink blink… nu har han sprungit många varv här hemma och skorna blinkar för fullt.

Så nöjd blev Oscar med skorna. Det fanns massor med blinkande skor att hitta på nätet, jag hittade skor med belysning från ett par hundra kronor och uppåt. Jag blev förvånad, trodde att de skulle vara mycket dyrare.

Ett bra köp som vi är nöjda med. Här skiner solen idag och Oscar är sugen på att springa ute med skorna så hejsvejs från oss. Hoppas att ni får en toppenfin dag. KRAM

0
52

Inlägget innehåller annonslänkar

Ostscones som tekakor

Hej kompisar ♥ Idag började Oscar och jag dagen med att baka ostscones (!!!) Alltså kan man börja dagen på ett bättre sätt än så hihi.. det är ju så gott med scones och extra gott med ost i tycker jag.

Det är perfekt att göra ostscones när man har en ostskalk liggandes i kylen. Till 4 portionsbitar ostscones använder jag 1 dl riven ost + lite ost som topping också. När jag säger portionsbitar så menar jag att jag bakar ut tekakor av degen. 4 tekakor på detta receptet. Använd mild eller stark ost efter tycke.

OSTSCONES SOM TEKAKOR (4 tekakor)

Baka även fantastiska brödet nr.1 och fantastiska brödet nr.2

Recept

  • 2,5 dl vetemjöl
  • 1 tsk bakpulver
  • 2 krm salt
  • 50 g smör
  • 1 dl riven ost
  • 1 dl filmjölk (eller mjölk)

Topping : Ost

Gör så här

  1. Rör ihop vetemjöl, bakpulver och salt. Arbeta med fingertopparna in smöret. Blanda ner ost och filmjölk till en kladdig deg.
  2. Forma med mjölad hand ut 4 bullar. Platta ut bullarna till tekakor. Nagga. Strö på riven ost.
  3. Grädda mitt i ugnen 200° i ca 10-12 min (tills osten fått fin färg) Servera ostscones nybakade.

Ostscones ger en bra start på dagen

Hitta utan bilder – Lista med bakpulverbröd och kalljäst

Här ser ni rakt ner i degbunken. Nu ska degen arbetas ihop.

Först rullar vi ut 4 bollar. Sedan plattar vi till bollarna till tekakor.

När vi naggat tekakorna så strör vi på riven ost. Mängd efter tycke.

Nomnom.. här visar Oscar våra fina ostscones innan vi sätter tänderna i dem. Så smakrika, saftiga och goda! Hoppas att ni blir sugna på att testa. KRAM

Den fina tallriken hittar ni på Cervera HÄR

0
50