Favoriten mördegskakor med kokoskola
Mördegskakor med kokoskola. Det är favoriten av alla småkakor som jag har bakat. Godaste kakan med bästa receptet. Den är lättbakad och den är ljuvligt drömgod med sin kola på toppen av mördegen. Denna kolakakan bara måste ni testa att baka. Jag älskar den!
Ja ni ser ju hur gott det tjocka täcket av kola blir. Kola med kokos mmm… så fantastsikt ljuvligt och gott 😛 Detta är en drömkaka.
Följ länken för fler kakor – 40 recept på småkakor
Favoriten mördegskakor med kokoskola (ca 15 st)
Baka även smartieskakor och hallonkaka och daimkakor
Botten
- 150 g smör
- 0,5 dl strösocker
- 3 dl vetemjöl
- 1 msk vaniljsocker
Kola
- 100 g smör
- 2 dl strösocker
- 0,5 dl vispgrädde
- 1 dl ljus sirap
- 1 msk vetemjöl
- 4 dl kokos
Gör så här
- Botten : Vispa med en elvisp ihop smör, strösocker, vetemjöl och vaniljsocker (eller använd händerna) Tryck ut mördegen i botten av en pappersklädd form ca 30×20 cm.
- Grädda mitt i ugnen 200° i ca 15 min.
- Kola : Värm ihop smör, strösocker, grädde, sirap och vetemjöl. Värm och rör tills det har börjat bubbla. Drag grytan åt sidan. Blanda ner kokos.
- Bred ut kolan på mördegsbotten. Grädda kakan lite till mitt i ugnen200° i ca 12 min. Låt kolakakan kallna helt. Skär sedan i rutor.
Hitta snabbt utan bilder – Lista med småkakor
Här ser ni några bilder som jag fotade när jag bakade mördegskakan med kokoskola. För fler bilder – KLICKA HÄR
Tycker ni om detta kakreceptet så blir jag jätteglad om ni trycker på ♥ nedan. Stor kram!
På Instagram har min äppelkaka med frosting blivit populär. Följ oss gärna på Instagram DU också ♥
Det här innehållet kan inte visas på grund av dina cookie-val. Du behöver ändra dina inställningar för att se det.